Zemljiška knjiga je javna knjiga namenjena vpisu in javni objavi podatkov o pravicah na nepremičninah. Včasih so podatke vodili samo v papirni obliki, danes pa je zemljiška knjiga sodobna elektronska evidenca. Pogosto ji rečemo kar ezemljiška knjiga, elektronska zemljiška knjiga ali ezk.
Vsi podatki so zbrani v digitalni obliki, zato lahko do njih lahko dostopate tudi vi preko portala e-sodstva na strani sodišča: https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html (stran se odpre v novem oknu).
Podatki elektronske zemljiške knjige se vpisujejo v glavno knjigo pri vsakem zemljiškoknjižnem sodišču. Shranjujejo pa se v centralni informatizirani bazi zemljiške knjige Republike Slovenije. Vpisi v glavni knjigi zemljiške knjige se povezujejo z računalniško vodenimi podatki iz zemljiškega katastra.
Elektronska zemljiška knjiga je večnamenska, odvisno od tega kaj potrebujete. Za vas je pomembna, ker velja pravilo, da kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, ne sme trpeti škodljivih posledic. Potrebujete jo bodisi, ko gre za vpogled, izpis ali vpis v zemljiško knjigo.
Vpogled v zemljiško knjigo
Na vseh okrajnih sodiščih imate možnost vpogleda v informatizirano glavno knjigo. Na sodiščih so namreč nameščeni računalniki, ki vam bodo omogočili, da pridete do želenih podatkov o določeni nepremičnini. Za oddaljen vpogled preko spleta imate to možnost preko spletne strani sodišča https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html , kjer potrebujete veljaven elektronski naslov in podatke za iskano nepremičnino.
*Navodila za vpogled smo za vas pripravili v članku Vpogled v zemljiško knjigo: kje in kako do podatkov?
Izpis iz zemljiške knjige
Do izpisa iz elektronske zemljiške knjige lahko pridete preko spleta, in sicer na enakem naslovu preko portala e-sodstva: https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/index.html. V primeru, da potrebujete overjeni pravni dokument lahko torej oddate zahtevo za izpisek, bodisi preko vpoglednega računalnika na sodišču ali kot že rečeno preko portala sodišča (e zemljiške knjige).
*Več v članku Izpis iz zemljiške knjige – kako hitro in učinkovito do podatkov?
Vpis v zemljiško knjigo
Če potrebujete vpis v zemljiško knjigo po elektronski poti je tudi to možno preko portala e-sodstvo, kjer se je najprej potrebno registrirati. Če se odločite za to opcijo, sporočite notarju da vam overi listino. Da se vloži predlog v zemljiško knjigo preko spleta vlagatelj potrebuje:
- digitalno potrdilo (dobite ga na svoji upravni enoti) in
- varen elektronski predal (slednjega je mogoče odpreti pri raznih ponudnikih (npr. VEP.si) in tudi pri Pošti Slovenije).
*Več o samem vpisu si lahko preberete v članku Vpis v zemljiško knjigo: zakaj je potreben in kakšen je proces?
Zemljiška knjiga je torej izjemnega pomena pri kakršnemkoli poslovanju, prepisu, prodaji, nakupu ali financiranju nepremičnin. Le izberite način, ki je najboljši za vas.